ההבדל בין גורמים, נסיבות וסיבות בהיסטוריה

במבחן בהיסטוריה יש שאלות על גורמים, נסיבות וסיבות.  אתם צריכים להבין את ההבדל בין המילים הללו (וזה לא כל כך מסובך כמו שזה נשמע).

  1. סיבות וגורמים – זה אותו הדבר. הכוונה היא מה גרם למשהו לקרות. כלומר, מה היו התהליכים, האירועים והרעיונות שגרמו לאירוע.
  2. נסיבות – זה גם גורמים, אבל גורמים מידיים יותר ולא תהליכים ארוכי טווח [המצב בשטח שאיפשר למשהו לקרות באותה נקודת זמן]. לדוגמה: גורם למלחמת יום הכיפורים היו תוצאות מלחמת ששת הימים, הנסיבות המיידות היו שמצרים קנתה נשק והתחמשה.

 

בכל מקרה, ממש ממש חשוב, כשמדברים על גורמים ונסיבות, להסביר גם את הגורם עצמו וגם למה הוא גרם לאירוע. לדוגמה: אם מסבירים את הגורמים ללאומיות, ומדברים על כיבושי נפוליאון, לא מספיק לדבר על מה נפוליאון עשה, אלא חייבים להסביר למה הפעולות שלו עוררו את התנועות הלאומיות באירופה. זה נחמד שאתם יודעים לתאר את הכיבושים שלו, אבל אם לא הסברתם למה הכיבושים הם גורם ללאומיות בעצם לא עניתם על השאלה ולא תקבלו את הנקודות עליה.

כתיבת תגובה

רשימת ציוד לבגרות

תמיד לפני בגרות עולה השאלה: מה צריך להביא לבגרות? אז הנה רשימה של הציוד הבסיסי שצריך להביא לבחינה:  1. תעודת זהות – לא יתנו לכם

קרא/י עוד